ABRA – pro pořádek a systém

Celou naší výrobou prostupuje propracovaný informační systém ABRA Gen. Jak se takový komplexní systém vyvíjel, jak funguje a co všechno je v něm zahrnuto a propojeno?

Dlouhá cesta vývoje

V roce 2012 neustálá expanze naší firmy volala po vylepšení systému pro řízení a optimalizaci výroby. Po zvážení možností jsme se rozhodli pro vytvoření zcela nového softwaru, který by provázal všechny fáze výroby od příjmu vstupní suroviny po expedici, a oslovili jsme firmu ABRA Software, která výrobní systémy vyvíjí. Práce na softwaru začala důkladným zmapováním tehdejší situace. Zástupci společnosti sbírali nejen technická data a číselné údaje, ale hovořili také přímo s  vedoucím výroby, aby získali ucelený přehled o tom, na co je třeba při vytváření systému klást důraz. V průběhu roku 2013 započal samotný vývoj softwaru, jehož ostrý provoz byl spuštěn na začátku roku 2014.

Poslání systému

Cílem vytvoření systému bylo dostat pod kontrolu materiálové toky zahrnující nejen počet kusů vyrobených palet, ale také skladové zásoby, stáří řeziva apod., a následně dostávat informace ze systému co nejdříve, pokud možno online. Díky ABŘE nyní víme, kdy bylo nařezáno konkrétní prkno, kdy se dostalo k nám nebo jak dlouho je na skladě. To pro nás znamená kromě optimalizace výroby i finanční úsporu. Hojně využívanou funkcí je pak odesílání automatických reportů v podobě tabulek, které přijdou zainteresovaným osobám do e-mailu nebo na mobil.

Dalším smyslem vytvoření systému bylo lepší řízení celé výroby, přesnější plánování a přehlednější zadávání objednávek. Nyní máme k dispozici přesné a aktuální informace například o uskladnění určitého materiálu nebo o umístění jednotlivých štosů v rámci skladu. Každý štos palet je opatřen unikátním čárovým kódem a pomocí čteček, kterými jsou vybaveni naši pracovníci, je okamžitě po výrobě zanesena do systému. Nad paletami máme kontrolu od úplného začátku až po expedici zákazníkovi.

Pokud bychom měli shrnout hlavní výhody implementace ABRY, jedná se o:

  • Snížení administrativní zátěže díky zavedení výrobních terminálů se čtečkami čárového kódu
  • Eliminace chyb při evidenci výroby i skladu
  • Okamžitý přehled o skladových položkách
  • Sjednocení veškerých procesů pod jeden informační systém
  • Tvorba přehledných podrobných reportů
  • Úplná kontrola výrobního toku

Neustále kupředu

Vývoj softwaru je nekonečný proces a i po šesti letech úspěšného fungování je stále co zlepšovat a kam se posouvat. Neustále vylepšujeme reporting, snažíme se pracovat především na rychlosti zpracování. Před nedávnem jsme do ABRY zavedli nabídkový systém a také byla vyvinuta mobilní aplikace pro kontrolu kvality, která slouží pro mapování chybovosti vyrobených palet. V tomto roce máme ještě v plánu zahrnout do systému i údržbářský sklad a do budoucna připravujeme tzv. kapacitní plánování výroby, které by mělo pomoci získat delší plánovací horizont.

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.

Na těchto stránkách používáme soubory cookie

Abychom Vám mohli poskytnout ten nejlepší zážitek a nabídku měříme, vyhodnocujeme a spolupracujeme s vybranými partnery (mj. Google, Seznam, Heureka).
Děkujeme, že nám k tomu dáte Váš souhlas.

Neustále pracujeme na zlepšení webové prezentace a proto by nás zajímala odpověď na následující otázku:

Jste firemní zákazník? ANO NE
Děkujeme!