ESG a udržitelné investování: Víte, o co jde?

Víte, co je ESG? Tato zkratka se používá v oblasti investic, nejde však o nic, co by se týkalo přímo financí. Jde o pojem spojený s udržitelností a starostlivostí o naši planetu. A proč by vás měl zajímat?

Do čeho dnes investovat? Do kryptoměn, podílových fondů, zlata nebo třeba firem. Kterých? Těch, co prosperují a chovají se odpovědně k životnímu prostředí. Ano, i na toto kritérium dnes investoři běžně hledí. Kdo se dnes nestará o životní prostředí, jako by ani nebyl, a platí to i v podílových fondech či akciích. Lidé jsou dnes uvědomělejší, zajímají se nejen o výnos investic, ale také o to, koho vlastně svými penězi podporují.

Nálepka ESG vám pomůže se orientovat

A právě proto tady máme ESG. Tato zkratka pochází ze tří anglických slov: Environment (týká se dopadů na životní prostředí), Social (dívá se na společenskou odpovědnost) a Governance (hodnotí přístup k řízení společnosti). Nemusíte tedy sami sledovat světové dění a zkoumat, jak se firma chová. Mnoho brokerů a prostředníků, přes něž se dá investovat do firem, prostě používá ESG. A na co například se při ohodnocování firem dívají? Podívejme se samostatně na jednotlivé kategorie.

Environment (životní prostředí):

  • firma publikuje veřejné zhodnocení uhlíkové stopy či udržitelnosti,
  • limituje škodlivé látky znečišťující prostředí a chemikálie,
  • používá obnovitelné zdroje energií.

Social (sociální aspekt):

  • má etický dodavatelský řetězec,
  • podporuje práva LGBTQ a diverzitu,
  • platí férovou mzdu mužům i ženám.

Governance (řízení společnosti):

  • je transparentní,
  • podporuje diverzitu v řízení společnosti.

České firmy ESG zohledňují

Pokud žijete v domnění, že ESG je pouze zahraniční záležitostí, jste na omylu. Také české firmy na toto kritérium dbají, do ESG do roku 2025 plánují investovat přes sto miliard korun. Téměř polovina firem vnímá toto téma jako důležité, některé díky ESG očekávají i vyšší výnosnost.

České firmy se chtějí zaměřit na vodohospodářskou infrastrukturu, elektrifikaci dopravy a bezemisní energie, recyklaci a spotřebu vody, spotřebu elektřiny. Zájem o ESG mezi nimi stoupl i v období koronaviru, domnívají se, že v Česku zesílí regulace ESG. Jsou přesvědčené, že se o tuto tematiku zajímají nejen investoři, ale i veřejnost a zaměstnanci. Z toho, že by na dané kritérium hleděly i banky při žádostech o úvěry, zatím strach nemají.

Udržitelné investování a KLAUS Timber

Společnost KLAUS Timber patří mezi firmy, které při svém rozvoji ctí vztah k životnímu prostředí. Zavazuje se neustále zlepšovat svůj environmentální profil a zaměřuje se na ty složky environmentu, které může přímo ovlivnit. Pořizuje nejmodernější technologie, které jsou zároveň svým provozem ohleduplné ke svému okolí, ctí přírodu, hledá alternativní zdroje energie (momentálně například pracuje na instalaci fotovoltaiky). Co se týče dopravy, všechny vozy, které firma vlastní, splňují emisní normu EURO 6, navíc KLAUS Timber momentálně rozšiřuje možnosti i v rámci železniční přepravy vybudováním železniční vlečky do areálu ve Dvorci.

Zároveň je pro KLAUS Timber samozřejmostí nastavovat férové podmínky všem svým zaměstnancům a vytvářet rovné pracovní příležitosti jak pro muže, tak pro ženy. Společnost si zakládá také na transparentnosti a komunikaci s veřejností, veškeré informace o dění ve firmě pravidelně zveřejňuje, a to včetně výsledků nezávislého auditu. Kritéria ESG tedy v těchto oblastech určitě splňuje a do budoucna se na ESG jako na určitou značku kvality bude ohlížet stále více.

Má ESG souvislost se stabilitou a ziskem?

A na závěr ještě informace pro investory. Investice do firem splňujících ESG nemusí být kompromisem vzhledem ke zhodnocení peněz. Jak poukazuje Vladimír Weiss, poradce skupiny Partners, firmy, které se nebudou chovat odpovědně ke společnosti a přírodě, do budoucna pravděpodobně neobstojí. Třeba i kvůli zpřísňujícím se regulacím v USA, Evropě i Číně. Investovat do firem splňujících kritéria ESG se tedy rozhodně vyplatí.

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.

Na těchto stránkách používáme soubory cookie

Abychom Vám mohli poskytnout ten nejlepší zážitek a nabídku měříme, vyhodnocujeme a spolupracujeme s vybranými partnery (mj. Google, Seznam, Heureka).
Děkujeme, že nám k tomu dáte Váš souhlas.

Neustále pracujeme na zlepšení webové prezentace a proto by nás zajímala odpověď na následující otázku:

Jste firemní zákazník? ANO NE
Děkujeme!