Výroba nábytku z dřevěných palet

Nábytek z palet je trendem posledních let. Nechte se inspirovat a přečtěte si naše tipy i návod na výrobu postele, stolu, křesla nebo třeba zahradního setu.

 

Největší radost člověku udělá to, co si může sám vyrobit. I proto je v posledních letech stále více populární nábytek z dřevěných palet, který je originální a ekologickou alternativou k sektorovému zařízení domácnosti a navíc nikterak nezatíží rodinný rozpočet. Fantazii se meze nekladou a z původně obalového materiálu můžete vytvořit vše od zahradního posezení přes police až po plnohodnotnou postel.

Jakou paletu na výrobu nábytku vybrat?

Nejvíce užívaným typem pro tuto činnost je europaleta. Jedná se o normovanou vratnou paletu o jasně daných rozměrech (1200 × 800 × 144 mm) – více o europaletě jako takové se dozvíte v našem článku ZDE. Europaleta se dále rozděluje na několik typů dle kvality, například typ AV výběrová (vůbec nebo minimálně používaná), AB (polosvětlá paleta s drobnými odřeninami) nebo C (paleta vytříděná pro konstrukční vady snižující celkovou nosnost).

U starších, používaných, palet je třeba zjistit si její historii a nepodcenit následné ošetření, a to zvláště, pokud šlo o palety, na kterých cestovaly potraviny nebo chemikálie. Vyhněte se použití palet, u nichž je na první pohled patrná hniloba a podobné vady.

Pomůcky, bez kterých se neobejdete

Předtím, než se pustíte do samotné výroby nábytku z palet, pořiďte si následující náčiní: brusný papír (případně brusku), impregnaci na ochranu před vnějšími vlivy, silnovrstvou lazuru (případně lak nebo barvu) a ruční pilku. Dále mějte určitě po ruce kladivo, metr, kleště a tužku.

Postup při přípravě palet

Postup při přípravě palet na samotné sestavení nábytku se dá rozdělit do několika jednoduchých kroků.

  1. Předem si stanovte, jaký konkrétní předmět chcete vyrobit, podle toho a podle výsledného umístění předmětu si vše pečlivě rozměřte.
  2. Vytahejte všechny z palet přečuhující hřebíky.
  3. Povrch palet následně zbruste – bruskou či brusným papírem –, aby na něm nezůstaly žádné nerovnosti, třísky a další podobné vady.
  4. Dřevo naimpregnujte. 
  5. Na závěr všechny palety natřete, a to buď barvou, lakem, nebo lazurou – podle toho, jestli chcete zachovat dřevěný vzhled, nebo palety obarvit a co nejvíce zakrýt nedostatky. Některé přípravky v sobě rovnou skrývají i impregnaci, v tom případě můžete přeskočit krok č. 4.

Jaký nábytek z palet lze vyrobit?

Fantazii se meze nekladou. Vyrobit si můžete například krásnou manželskou postel s podsvícením i odkládacím prostorem, zahradní set čítající lavici, křesílka i stůl, polici do kuchyně nebo obývací stěnu. Z dřevěných beden zase vytvoříte velmi praktické úložné prostory.

Nebojte se výroby nábytku z palet, i když jste úplný kutilský amatér. Pokud teprve začínáte a netroufáte si na první kousek sami, můžete navštívit na toto téma zaměřený workshop, který pomůže osvojit si základy práce s paletami i dřevem obecně úplně každému.

Zdroje:

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.

Na těchto stránkách používáme soubory cookie

Abychom Vám mohli poskytnout ten nejlepší zážitek a nabídku měříme, vyhodnocujeme a spolupracujeme s vybranými partnery (mj. Google, Seznam, Heureka).
Děkujeme, že nám k tomu dáte Váš souhlas.

Neustále pracujeme na zlepšení webové prezentace a proto by nás zajímala odpověď na následující otázku:

Jste firemní zákazník? ANO NE
Děkujeme!