Europaleta

Jaké jsou definice a základní vlastnosti recyklovatelné normované europalety?

Odkud se vzala a jak ji poznat

Europaleta je velmi oblíbeným typem transportní palety. Původ má v Evropě, ale díky svému nespornému přínosu pro přepravu zboží rychle pronikla i za oceán. Poprvé se objevila v 70. letech 20. století v železniční dopravě a postupně se rozšířila i do dalších oblastí.

Její výrobu zaštítila Mezinárodní železniční unie (UIC), která stanovila normy pro to, jak přesně má europaleta vypadat, a to do nejmenšího detailu. Správná europaleta musí pak odpovídat i předpisům European Pallet Association (EPAL). Dodržení norem potvrzují znaky EUR a EPAL, které se vypalují přímo na konkrétní místo na paletě.

Europalety jsou zároveň certifikovány ISO (Mezinárodní organizací pro normalizaci). Na středním špalíku palety najdeme i kód výrobce, díky němuž můžeme vystopovat původ. Vyrábět, prodávat a opravovat europalety mohou pouze autorizované společnosti.

Základní vlastnosti

Europaleta je vyrobena ze dřeva, přičemž lze použít dřevo z různých druhů stromů (od smrku přes dub až po olši). Pojicím prvkem je přesně 78 normovaných hřebíků zatlučených na předem určených místech. Europaleta je takzvaně čtyřcestná – lze ji manipulačním zařízením uchopit ze všech čtyř stran.

Rozměry

Plocha europalety je 0,96 m² a také rozměry jsou jasně dané: 1 200 × 800 × 144 mm (délka × šířka × výška). Rozměry jsou dané normou EPAL a pouze při jejich dodržení je možné docílit maximální efektivity při převozu zboží.

Hmotnost

Europaleta váží 20–24 kg. Hmotnost europalety se odvíjí od typu použitého dřeva, přičemž smrkové dřevo je lehčí než např. dub nebo olše, a také od vlhkosti.

Nosnost

Nosnost europalety je max. 1500 kg, v některých případech až 2 000 kg je-li zátěž v celistvé formě a rovnoměrně celou plochou doléhá na celý povrch ložné plochy palety.


Možnost výměny

Europaleta je paletou výměnnou a recyklovatelnou, po použití ji můžeme odprodat, paleta se dostane zpět do oběhu a je využita pro další zboží. Při výměně europalety je kontrolováno mnoho kritérií, přičemž důvodem pro odmítnutí zpětného výkupu může být například absence nebo poškození některých prken/hřebíků/špalíků, zašpinění či hniloba dřeva nebo oprava palety neautorizovanou společností.

Cena europalety

Naše společnost se zabývá výrobou a prodejem normovaných europalet. Pokud by Vás zajímaly další informace nebo máte o koupi europalety zájem, pak není nic jednoduššího než nás kontaktovat. Na základě poptávky Vám zpracujeme konkrétní nabídku na míru.

 

Odběr novinek

Přihlaste se k odběru novinek.

Na těchto stránkách používáme soubory cookie

Abychom Vám mohli poskytnout ten nejlepší zážitek a nabídku měříme, vyhodnocujeme a spolupracujeme s vybranými partnery (mj. Google, Seznam, Heureka).
Děkujeme, že nám k tomu dáte Váš souhlas.

Neustále pracujeme na zlepšení webové prezentace a proto by nás zajímala odpověď na následující otázku:

Jste firemní zákazník? ANO NE
Děkujeme!